Pensioenregeling Pwri

Geldigheid

De regeling is geldig vanaf 2025.

Profit 's

De premieberekening de pensioenregeling Pwri is beschikbaar in deze Profit 's:

  • 67.01 Sociale werkvoorziening
  • 67.02 Aan de slag

Regeling

Je kunt de volgende regeling toepass:

  • Opbouwpremie (OP)
  • Risicopremie (RP)

Pensioenaangifte

De pensioengegevens word aangeleverd aan pensioenuitvoerder APG via e digitale pensioenaangifte: de LPG.

Inhoud

Pensioengevend inkom

Het pensioengevend inkom bestaat uit:

  • Salaris
  • Vakantiegeld
  • Eindejaarsuitkering
  • Toeslag

Dit zijn de looncomponent:

  • 100.001.500 'Fulltime salaris tbv berekening vaste uitkering'
  • 167.014.502 'Fulltime toeslag tbv pensio'
  • 167.014.503 'Fulltime vakantietoeslag tbv pensio'
  • 167.014.504 'Fulltime eindejaarsuitkering tbv pensio'

Deze word omgerekend naar e parttime bedrag per periode. APG noemt het pensioengevend inkom ook wel het productloon.

Onbetaald verlof

In de eerste 18 maand onbetaald verlof word ouderdomspensio risicopensio voortgezet. Alle ouderdomspensio geldt, dat de medewerker de keuze heeft dit in de eerste 18 maand niet voort te zett.

Na 18 maand aaneengeslot onbetaald verlof stopp zowel de premieberekening ouderdomspensio als risicopensio. Vrijwillig voortzett na 18 maand is mogelijk, maar dan altijd alle alle product.

Looncomponent 167.004.501 'Pensio: aantal maand onbetaald verlof' maakt deze berekening. Het kan nodig zijn e startwaarde in te gev, bijvoorbeeld als de medewerker bij e andere werkgever heeft gewerkt. Boek dan via 'Boek loonmutatie' op deze looncomponent de 'Startwaarde'. In de volgende periode wordt er dan automatisch 1 bijgeteld.

Tevens is er e auditcomponent 167.009.300 'Audit: grens onbetaald verlof tbv pensio' die waarschuwt dat de ingestelde maandengrens is bereikt. Je kan er kiez e periode eerder de waarschuwing te ontvang door het veld 'Minimum aantal maand melding' op 17 te zett, zonder dat dit invloed heeft op de premieberekening.

Na 18 maand word de volgende looncomponent standaard niet meer berekend:

  • 167.004.502 'Pensio: parttimepercentage OP'
  • 167.004.503 'Pensio: parttimepercentage RP'

Periodefactor

APG krijgt via de pensioenaangifte de periodefactor aangeleverd. Deze heeft standaard de waarde 1 (100%). De periodefactor wordt berekend als volgt:

  • Teller: het aantal kalenderdag in dienst in de periode
  • Noemer: het totale aantal kalenderdag in de periode

De periodefactor wordt in de premieberekening gebruikt.

Beide regeling hebb hun eig berekening van de periodefactor:

  • 167.004.502 'Pensio: periodefactor * 100 OP'
  • 167.004.503 'Pensio: periodefactor * 100 RP'

Er zijn uitzondering op de waarde 1:

  • In dienst kom gedurende de periode
  • Uit dienst gaan gedurende de periode
  • Na 18 maand aaneengeslot (gedeeltelijk) onbetaald verlof, onbetaald zorgverlof, aanvullend geboorteverlof of (on)betaald ouderschapsverlof
  • Ingaan van e RVU uitkering gedurende de periode
  • Volledige WIA

De eerste twee word automatisch berekend.

Voortzetting tijdens onbetaald verlof

Standaard wordt het pensio voortgezet tijdens de eerste 18 maand aaneengeslot (gedeeltelijk) onbetaald verlof. Daarna stopt het, tenzij medewerker werkgever onderling afsprek om ook na deze periode voort te zett.

Het vaststell van het aantal maand aaneengeslot (gedeeltelijk) onbetaald verlof is lastiger. Het tell begint automatisch zodra in e maand sprake is van onbetaald verlof. De teller gaat automatisch weer naar 0 als er in e maand ge sprake is van onbetaald verlof. Volgens het reglement zou deze telling opnieuw moet beginn zodra de periode van onbetaald verlof met 1 dag wordt onderbrok. Dit kunn wij op dit moment niet zi in de loonberekening, waardoor de teller niet automatisch naar 0 gaat. Boek via Boek loonmutatie in die maand op looncomponent 167.004.501 'Pensio: aantal maand onbetaald verlof' e startwaarde 0.

Ouderdomspensio niet voortzett vanaf dag 1 bij onbetaald verlof (alle de opbouwpremie):

De medewerker mag er kiez om het ouderdomspensio vanaf dag 1 niet voort te zett. Zet in deze looncomponent parameter 'OP voortzett tijdens onbetaald verlof vooraf aan stop voorzetting' vanaf de gewenste datum op NEE.

Pensio voortzett na 18 maand

Medewerker werkgever mog in onderling overleg er kiez om het pensio bij onbetaald verlof langer dan de standaard 18 maand voort te zett. Geef in deze looncomponent op parameter 'Aantal maand onbetaald verlof vooraf aan stop voortzetting' het gewenste aantal maand op.

Als er ge grens is, kan je er ook kiez om de teller uit te schakel door de startwaarde in looncomponent 167.004.501 'Pensio: aantal maand onbetaald verlof' e waarde 0 te gev op niveau medewerker of hoger. Je mag dan niet de parameter 'OP voortzett tijdens onbetaald verlof vooraf aan stop voorzetting' op NEE hebb staan.

RVU uitkering (alle de opbouwpremie)

Bij e RVU uitkering blijft de medewerker deelnemer het pensio moet daarom nog steeds mee in de pensioenaangifte. Er moet echter ge pensio meer word opgebouwd de periodes tell niet mee de opbouw.

Begint de RVU uitkering vanaf het begin van de maand, geef dan bij de medewerker in deze looncomponent parameter 'Afwijkende kalenderdag premie' vanaf de begindatum van de periode de waarde 0. Begint de RVU uitkering gedurende de maand, bijvoorbeeld vanaf 22 juni, dan geef je deze parameter vanaf 1 juni de waarde 21 vanaf 1 juli de waarde 0.

Parttime percentage

Looncomponent 167.004.500 'Pensio: parttimepercentage' berekent het parttime percentage de pensioenregeling. Daarnaast is het mogelijk om op deze looncomponent in de eigenschapp van de medewerker onder tabblad Looncomponent, of via Boek loonmutatie e afwijkend parttime percentage in te gev. Deze mutaties overschrijv de berekening.

Berekenwijze van deze looncomponent:

  1. Medewerkers met rooster: Parttime % rooster, gemaximeerd tot 100%
  2. Medewerkers zonder rooster: Loonur / Ur in periode volgens zonder met prorata rekening te houd x 100%, gemaximeerd tot 100%

    Let op:

    Het parttime percentage betreft het percentage dat contractueel is afgesprok komt in het algeme overe met het percentage in het rooster van de medewerker. Boek op deze looncomponent GE afwijkend (lees: lager) parttime percentage vanwege (gedeeltelijk) onbetaald verlof, RVU-uitkering /of pro rata berekening bij in/uitdienst tred gedurende de periode. de premieberekening geeft dat ogenschijnlijk ge verschil, maar het heeft wel grote gevolg de uitkering door het fonds die op het laatste parttime percentage zijn gebaseerd! Corrigeer hier de periodefactor, zie looncomponent 167.004.502 'Pensio: periodefactor * 100 OP'.

WIA

Na twee jaar ziektewet kan e medewerker e uitkering ontvang van het UWV wegens arbeidsongeschiktheid. Daarin onderscheid wij twee situaties:

  • Volledige WIA
  • Gedeeltelijke WIA

Volledige WIA

  • De medewerker blijft in dienst. Het parttime percentage blijft ongewijzigd de periodefactor wordt pro rata berekend.
  • In looncomponent 167.004.590 'Indicatie WIA tbv pensioenaangifte' zet je het veld 'Medewerker in de WIA' op JA'.
  • In looncomponent 167.004.500 'Pensio: parttimepercentage' moet e afwijkend percentage word ingegev, gelijk aan de laatste periode, vóórdat de WIA inging.
  • In 167.004.502 'Pensio: periodefactor * 100 OP' boek je als afwijkende kalenderdag alle het aantal kalenderdag vóór ingang van de WIA, dus niet de hele periode waarin de WIA start. Hiermee wordt ook automatisch 167.004.503 'Pensio: periodefactor * 100 RP' aangepast.

Gedeeltelijke WIA

Over het deel dat medewerker nog werk verricht (deeltijdfactor) is premie verschuldigd. het deel dat de medewerker ge werk kan verricht, vindt premievrije opbouw tijdens arbeidsongeschiktheid plaats. Zodra er e arbeidsongeschiktheidsuitkering is, moet als verbijzondering WIA in de pensioenaangifte word meegegev. Dat stel je in via looncomponent 167.004.590 'Indicatie WIA tbv pensioenaangifte'. Daarbij is het correct verstrekk van het parttime percentage belangrijk, zonder met in/uit dienst rekening te houd. De deeltijdfactor de premieberekening correspondeert met de mate dat de medewerker blijft werk /of loondoorbetaling ontvangt. Als dat percentage afwijkt van het rooster van de medewerker geef je bij de medewerker op looncomponent 167.004.500 'Pensio: parttimepercentage' e afwijkend percentage in.

Als bijvoorbeeld e fulltimer 25% in de WIA gaat, is het parttime percentage 75% (100-25), ook als die medewerker halverwege de periode uit dienst zou gaan.

Als e parttimer normaal 80% werkt 25% in de WIA gaat. Is het parttime percentage 75% van 80 ofwel 60%.

Productloon (parttime pensioengevend inkom in de periode)

Ook hier wordt deze per regeling berekend:

  • 167.004.504 'Pensio: productloon OP'
  • 167.004.505 'Pensio: productloon RP'

Dat is het gevolg van de verschill in de periodefactor.

De looncomponent bereken de parttime periodegrondslag, waarover de premie wordt berekend. De basis vormt grondslag 167.000.503 'Pensio: fulltime grondslag'. Dit is het salaris, eventuele toeslag, reservering vakantietoeslag reservering eindejaarsuitkering. Deze wordt gecorrigeerd met het parttime percentage de periodefactor bij in/uit dienst gedurende de periode.

Bepaling deelnemer

Niet iedere is deelnemer aan de pensioenregeling. Standaard is e medewerker deelnemer aan de pensioenregeling als in de premiecomponent 'Bereken' op JA staat de leeftijd van de medewerker aan de voorwaard voldoet, zoals de leeftijdsgrenz.

Daarnaast kunn er aanvullende voorwaard zijn die medewerkers uitsluit van deelname, zoals bijvoorbeeld bij stagiaires. Deze aanvullende voorwaard word verwerkt in de premiegrondslag in de looncomponent met als omschrijving 'Deelnemer xx tbv pensioenaangifte' door grondslag 167.000.506 'Pensio: deelnemer uitsluit' e waarde groter dan 0 te gev.

Looncomponent 167.004.512 'Pensio: deelnemer uitsluit' telt in die grondslag. Op dit moment word de volgende situaties uitgeslot:

  • de stagiair (code 7 in de tabel 'Aard arbeidsverhouding' van de ).
  • de medewerker met e transitievergoeding (code 62 in de tabel 'Code soort inkomstenverhouding / inkomenscode' van de ).

Mocht e stagiair toch vrijwillig deelnem, zet dan het veld 'Stagiair deelnemer aan pensio' op Ja. Je kunt zelf met eig looninrichting aanvullende voorwaard toevoeg om e medewerker uit te sluit door deze in de eerder genoemde grondslag te tell.

Mocht e medewerker met e transitievergoeding toch pensio opbouw over de transitievergoeding, zet dan 'Transitievergoeding uitsluit' op NEE.

Premie OP

De opbouwpremie wordt berekend via deze looncomponent:

  • 167.004.506 'Pensio: maximum OP'
  • 167.004.507 'Pensio: franchise OP'
  • 167.004.508 'Pensio: premiegrondslag OP'
  • 167.004.000 'Pensio OP'
  • 167.004.001 'Pensio OP afdracht'
  • 167.004.680 'Deelnemer OP tbv pensioenaangifte'
  • 167.009.302 'Audit: deelname pensio gewijzigd'

Maximum franchise word per periode berekend, gecorrigeerd met het parttime percentage de periodefactor bij in/uit dienst gedurende de periode. Daarna wordt de premiegrondslag berekend, waarbij met maximum franchise rekening wordt gehoud.

Vervolgens wordt de premie berekend, verdeeld in de totale afdracht het deel dat bij de medewerker wordt ingehoud.

Via e auditcomponent wordt er vervolgens gecontroleerd dat iemand die in de vorige periode deelnemer was, ook in de huidige periode deelnemer is. Er is in feite maar één uitzondering waarbij dit niet geldt de audit dus mogelijk onterecht afgaat: e medewerker bereikt de pensioenleeftijd maar blijft doorwerk.

Premie RP

De risicopremie wordt berekend via deze looncomponent:

  • 167.004.509 'Pensio: maximum RP'
  • 167.004.510 'Pensio: franchise RP'
  • 167.004.511 'Pensio: premiegrondslag RP'
  • 167.004.002 'Pensio RP'
  • 167.004.003 'Pensio RP afdracht'
  • 167.004.681 'Deelnemer RP tbv pensioenaangifte'

De berekening is vergelijkbaar met die van de opbouwpremie.

Pensioenaangifte

Code meetelling

In de pensioenaangifte moet het veld 'Code meetelling' ja zijn (ofwel e andere waarde dan 0), als er productloon is of alle afdracht bij elkaar groter dan nul zijn in de periode.

Looncomponent 167.004.591 'Code meetelling tbv pensioenaangifte' berekent dat, met de mogelijkheid e afwijkende waarde in te gev:

  • Waarde 0 ingev: code meetelling = NEE
  • Waarde ongelijk aan 0 ingev: code meetelling = JA

Verbijzondering OVW

Verder moet je bij iedere vorm van onbetaald verlof de verbijzondering OVW aanlever in de pensioenaangifte. Als je eig looninrichting hebt, waarmee je het bedrag berekent aan onbetaald verlof, zorg dan dat die looninrichting intelt in grondslag 167.000.590 'Indicatie OVW tbv pensioenaangifte'.

Verbijzondering WIA

Arbeidsongeschiktheid (WIA): na twee jaar ziektewet kan e medewerker e uitkering ontvang van het UWV wegens arbeidsongeschiktheid. Over het deel dat medewerker nog werk verricht is premie verschuldigd. Looncomponent 167.004.590 'Indicatie WIA tbv pensioenaangifte' zorgt er dat in de pensioenaangifte e indicatie wordt vermeld waaruit blijkt dat de medewerker e WIA-uitkering ontvangt, rechtstreeks via UWV of via de werkgever. Dit doe je door het veld 'Medewerker in de WIA' op JA te zett. Het maakt daarbij niet uit of de medewerker volledig of gedeeltelijk arbeidsongeschikt is. Ook maakt het niet uit of de arbeidsongeschiktheid gedurende de periode in is gegaan.

Let op bij volledige WIA:

  • De medewerker blijft in dienst. Het parttime percentage blijft ongewijzigd de periodefactor wordt pro rata berekend.
  • In looncomponent 167.004.500 'Pensio: parttimepercentage' moet e afwijkend percentage word ingegev, gelijk aan de laatste periode, vóórdat de WIA inging.
  • In 167.004.502 'Pensio: periodefactor * 100 OP' boek je als afwijkende kalenderdag alle het aantal kalenderdag vóór ingang van de WIA, dus niet de hele periode waarin de WIA start. Hiermee wordt ook automatisch 167.004.503 'Pensio: periodefactor * 100 RP' aangepast.

APG is het belangrijk dit te wet, omdat er alle nog pensioenopbouw plaatsvindt over het deel dat medewerker nog werk verricht. het deel dat de medewerker ge werk kan verricht, vindt premievrije opbouw tijdens arbeidsongeschiktheid plaats.

Verbijzondering RVU

Regeling Vervroegde Uittreding (RVU): indi dit van toepassing is e medewerker wordt ge enkele premie meer afgedrag. Er word ge pensioenrecht in deze periode verworv. Dit wordt herkend door de looncomponent die intell in grondslag 167.000.591 'Indicatie RVU tbv pensioenaangifte'. Heb je eig looninrichting waarmee je de RVU-uitkering berekent, tel deze dan in de grondslag.