Ouderverlof in combinatie met verlofopbouw via aanvullende roosteruren

Bij opname van geboorteverlof of ouderschapsverlof speelt de combinatie met aanvullende roosteruren, zoals ADV, een belangrijke rol.

Het wettelijk verlofrecht wordt berekend op basis van betaalde uren per week. Voor de opname zijn vaak meer uren nodig, omdat ook aanvullende roosteruren meetellen.

Daarnaast bepaal je met een instelling of Profit de opgenomen verlofuren corrigeert bij de integratie naar Payroll. Hierdoor kan het aantal uren dat Profit doorgeeft aan Payroll verschillen van de verlofopname.

Het wettelijk recht voor aanvullend geboorteverlof is vijf keer het aantal betaalde uren per week. Profit kent deze uren toe als verlofsaldo. Het UWV baseert de uitkering ook op de betaalde uren. Bij verlofopname telt niet alleen het aantal betaalde uren mee, maar het totale aantal roosteruren. Dit zijn de betaalde uren plus de aanvullende uren die als verlofopbouw worden toegekend. Hierdoor kan een medewerker meer uren moeten opnemen dan er als verlofsaldo beschikbaar zijn. De medewerker moet dit tekort aanvullen met ander verlof.

Voorbeeld:

Een medewerker heeft een rooster van 38 betaalde uren per week, met 2 aanvullende uren voor verlofopbouw (ADV). Het totaal komt dan op 40 roosteruren. Als de medewerker een hele week verlof wil opnemen, moet hij 40 uur opnemen. Van die 40 uur wordt 38 uur betaald en 2 uur tegelijkertijd weer opgebouwd als ADV.

Dit verschil wordt duidelijker bij een langere periode. Voor aanvullend geboorteverlof geldt wettelijk een recht van 5 weken. In dit voorbeeld levert dat 190 uur verlofsaldo op (5 x 38 betaalde uren). Om daadwerkelijk 5 weken verlof te kunnen opnemen, zijn echter 200 uur nodig (5 x 40 roosteruren). Het tekort van 10 uur moet de medewerker aanvullen met een ander type verlof. Tegelijkertijd bouwt de medewerker in die 5 weken ook weer 10 uur ADV op.

Verlofuren doorgeven aan Payroll

Bij verlofopname maakt Profit een nacalculatieregel op basis van de roosteruren. Je bepaalt of Profit deze uren corrigeert voor de aanvullende roosteruren bij de integratie naar Payroll.

Deze instelling geldt bij roosters van het type Uren per dag met aanvullende roosteruren. De verlofboekingen moeten via de nacalculatie naar Payroll gaan.

Je hebt twee mogelijkheden:

  • Verlof en verzuim corrigeren: Profit vermindert zowel verlofuren als verzuimuren met het aandeel aanvullende roosteruren.
  • Alleen verzuim corrigeren: Profit geeft verlofuren zonder deze vermindering door aan Payroll. Bij verzuim blijft de correctie gelden.

Voorbeeld:

Een medewerker heeft 38 contracturen en 2 aanvullende roosteruren per week. Het rooster bevat 5 werkdagen van 8 uur.

De medewerker neemt een hele dag ouderschapsverlof op. Profit boekt 8 uur van het verlofsaldo. Ook de nacalculatieregel bevat 8 uur.

Bij Verlof en verzuim corrigeren gaat 8 x 38 / 40 = 7,60 naar Payroll.

Bij Alleen verzuim corrigeren geeft Profit alle 8 verlofuren door aan Payroll.

Het aantal uren in de nacalculatieregel blijft gelijk. Alleen de correctie bij de integratie naar Payroll verandert.

De instelling wijzigt niets aan de berekening van het wettelijk verlofrecht. Het verschil tussen de toegekende verlofuren en de benodigde verlofopname blijft bestaan. Ook de opbouw van ADV tijdens het verlof verandert niet.

Je legt de instelling Uren corrigeren bij integratie naar Payroll vast bij de verlofsoort met basisverloftype Verlofopbouw op basis van aanvullende roosteruren. De instelling geldt voor alle verlofsoorten binnen dezelfde cao en arbeidsvoorwaarde.

Meer informatie vind je in Verlof op basis van aanvullende roosteruren.